Урок географії в 7класі
Мета: сформувати знання про географічне
положення Антарктиди; схарактеризувати історію відкриття та дослідження
материка;
закріпити
навички роботи з картою;
розвивати географічне мислення, цікавість до предмету; сприяти розвитку життєвої компетентності
учнів;
виховувати переконання в необхідності
дбайливого ставлення до багатств
планети, відчуття прекрасного.
Обладнання: фізична карта світу, карта
Антарктиди, комп’ютери, програмне забезпечення, слайди, виконані в програмі Microsoft Office Power Point, плакат «вершина знань»,
картки, портрети дослідників.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Опорні та базові поняття: материк, океан, море,
географічне положення, координати, айсберг, льодовиковий покрив, Південний
океан.
Географічна номенклатура: Антарктида, Антарктика,
Південний океан, моря: Уедделла, Беллінсгаузена,
Амедсена, Росса .
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу.
Привітання.
Я рада бачити вас на уроці. А зараз
подивиться на сусіда, посміхніться один одному та подумки побажайте нових знань та гарних оцінок. Для того щоб
кожен з вас здобув знання та заробив гарну оцінку на уроці треба: уважно
слухати та активно працювати. Для уроку нам знадобляться: комп’ютери,
підручники, зошити, атласи і контурні карти.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прийом «Здивуй та зацікав!»
Показ слайдів «Антарктида», виконаних в програмі Microsoft Office Power Point, які демонструють невідомий світ полярного материка.
- Перед вами з’являються картини
найхолоднішого материка, про який учений-полярник О.М. Гусев писал: «І лежить
цій невідомий край снігу та льоду за Південним полярним колом, засліплюючи сяє в променях сонця полярного дня чи
завуальований хмарами та вирами хуртовини в темряві полярної ночі. Він має свою власну красу, цій край. І хто
побував там одного разу, той завжди буде
згадувати велике мовчання льодової пустелі, розфарбованої в години ранку в
лагідно сині, бузкові, рожеві забарвлення
пастелі, холодні блискавки
полярного сяяння, затишні вогники полярних станцій, вкритих снігом.»
- Як ви вже здогадалися, наша
сьогоднішня тема: Антарктида. Географічне положення та дослідження.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота з картками «Що я знаю про Антарктиду?»
( кожен учень отримує картку з запитаннями:
& Що таке покривні льодовики?
& Де розташована Антарктида?
& Які океани омивають Антарктиду?
& Хто відкрив Антарктиду?
& Що таке айсберг?
Учні
повинні дуже коротко відповісти на запитання( якщо учень не може відповісти,
він ставить знак питання) та розташувати свою картку на «вершині знань» згідно
з власним уявленням про свої знання з теми. Якщо знають не багато – внизу; якщо
знають багато – по середині, а якщо знають все – на вершині.
ІV. Постановка цілей та задач
уроку.
-
Наш плакат доводить, що ми ще мало знаємо про Антарктиду.
А запитання, що ви поставили свідчать про те, що ви бажаєте дізнатися більше.
Тому давайте визначимо цілі та завдання нашого уроку, та якщо досягнемо мети,
то разом піднімемося на «вершину знань».
(учні разом
з учителем визначають цілі і задачі уроку)
1. Схарактеризувати
географічне положення Антарктиди.
2. З’ясувати що таке
Південний океан?
3. Скласти історичну довідку
відкриття та дослідження Антарктиди.
4. Довідатися про сучасні
дослідження Антарктиди.
V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1. Характеристика
географічного положення Антарктиди.
Прийом «Усна практична робота»,
виконується за допомогою Бібліотеки електронних наочностей. Географія7 –
11класи.
Ø Згадайте план
характеристики географічного положення материка.
Ø Розгляньте схему «тропіки
і полярні кола». Як розташована
Антарктида відносно екватора та нульового меридіана?
Ø Розгляньте фізичну карту
світу. Як розташована Антарктида відносно
інших материків?
Ø Зробіть висновки. Як
розташування Антарктиди впливає на її природні умови?
Прийом «Подорож у слово» - робота
з підручником с. 163.
Завдання: самостійно дослідити походження назви Антарктика.
Розповідь вчителя
- Антарктида лежить у центрі південної полярної області, яку на противагу
Арктиці – північній полярній області, називають Антарктикою. Зовнішня межа
Антарктики проходить в океані приблизно по 50 – 60º пд.. ш., окреслюючи площу,
що становить майже 1/10 поверхні земної кулі.
(учитель показує по карті)Береги Антарктиди
омиваються водами південних частин Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.
Разом їх умовно називають Південним
океаном.
2. Води Південного океану.
Прийом «картографічна
лабораторія» - робота з Бібліотекою електронних наочностей. Географія7 –
11класи, атласом та контурними картами.
Завдання: Підписати на контурній карті океани та моря, що створюють
Південний океан.( Уедделла,
Беллінсгаузена, Росса, Амедсена). Підписати півострів Антарктичний.
Прийом «Тайна назви».
Завдання: Чому моря Антарктиди мають такі незвичні назви?
(Моря названі на ім’я
дослідників).
3. Історія відкриття материка.
Прийом «Усний журнал» -
повідомлення учнів, отримавши випереджувальні завдання та демонстрація слайдів:
Ø Дослідження Дж. Кука.
Ø Відкриття Антарктиди
Ф.Беллінсгаузеном і М. Лазаревим.
Ø Подорожи до південного полюсу.
Р.Амудсен, Р. Скотт.
Ø Сучасні дослідження
Антарктиди.(презентація, створена в програмі
Microsoft Office Power Point)
(клас складає історичну довідку в зошитах)
Дата
|
Ім’я дослідника
|
Події, які відбувалися, результати досліджень.
|
Фізкультпауза.
«Уявіть себе краплинкою…»
- Потяглися за хмаринкою…
- Піднялись в повітря снігом
- Покружляли білим світом…
- Заспокойтесь і сідайте, тільки парти не зламайте!
VІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Прийом «Ти - мені, я – тобі» - робота в парах з номенклатурою карти. Взаємооцінка знань.
2. Прийом «Знайди адресу» - дидактична гра.
Учні отримують картки з певними написами, наприклад: омивається водами Північно Льодовитого океану. Знаходиться за південним полярним колом. Завдання: розподілити картки та покласти в скрині з назвами Арктика і Антарктика, які прикріплені на дошці.
3.Прийом «Комп’ютерний тест» - робота з Test W.
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія
- На уроці ми з’ясували, що Антарктида унікальна і своєрідна. Вона розташована за південним полярним колом, тому вкрита льодовиком. ЇЇ омивають південні води Атлантичного, Індійського та Тихого океанів, які умовно називають Південним океаном. Антарктиду було відкрито російською експедицією під керівництвом Ф Беллінсгаузена і М. Лазарева.
- Вам цікаво було працювати?
- Як на вашу думку працював клас?
- Оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви нічого нового не дізналися – залишить свою картку на місті, Якщо ви не усе зрозуміли – поставте картку на середину. А якщо ви багато чого дізналися, то поставте картку на «вершину знань»
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати §34, запам’ятати висновки с 167. (7 балів)
2. Опрацювати §34, вміти відповідати на запитання 1- 4 с. 167 (9 балів)
3. Опрацювати §34, вміти відповідати на запитання 1- 4 с. 167, намалювати представника тваринного світу Антарктиди (11балів)
4. Опрацювати §34, вміти відповідати на запитання 1- 4 с. 167, розв’язати ТРВ- задачу (12балів)
Задача: Геологи знайшли в
Антарктиді поклади кам’яного вугілля. Всім відомо, що вугілля на Землі
утворилося в умовах теплого і вологого
клімату з деревовидних папоротей. Звідки вугілля з’явилося на льодовому
континенті?
Комментариев нет:
Отправить комментарий