среда, 25 января 2017 г.

Вулкани

Тема: Вулкани.
Мета уроку: формувати в учнів уявлення про походження вулканів,        ознайомити з їх будовою; виявити основні області розповсюдження вулканів;
розвивати пам’ять, вміння аналізувати, робити висновки, виділяти головне;
виховати почуття відповідальності та дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Очікувані результати: учні закріплять знання про будову Землі та її
внутрішні процеси; сформують вміння позначати на контурній карті вулкани і сейсмічні пояси.
Тип уроку: комбінований, з використанням ІКТ (презентація).


                                                      Хід уроку     
І. Організаційний момент
Вчитель Добрий день дорогі діти! Сьгодні в нас незвичайний урок. До нас завітали гості. Давайте з ними привітаємося.
А девізом нашого уроку нехай будуть слова Михайла Казимирчука:
Напружуй нерв, напружуй мозок,
Сприймай, збагни і зрозумій…
А щоб все вдалося, як радять психологи, треба налаштуватися тільки на успіх, тільки на позитив. Отже, почнемо.
Я запрошую вас здійснити подорож-мандрівку до літосфери. А щоб здійснити цю подорож нам потрібно взяти із собою багаж. Але це багаж знань:
1.     «Експрес – тести».
1.     Земною корою називають: а) усю Землю, б) верхню тверду оболонку Землі, що складається з гірських порід і мінералів, в) верхню тверду оболонку Землі, разом з астеносферою.
2.     планета Земля складається з: а) ядра, мантії та земної кори, б) різних шарів гірських порід, в) літосфери і земної кори.
3.     Землетрусами називають: а) підземні поштовхи, пов’язані з розривними рухами у літосфері, б) рухи земної кори, в) нестійкість земної кори.
4.     наймасивніша внутрішня частина Землі: а) мантія, б) ядро, в) астеносфера.
5.     Прилад для визначення сили землетрусу: а) термометр, б) барометр, в) сейсмограф, г) ехолот.
6.     Речовина в мантії перебуває в … стані: а) твердому, б) рідкому, в) газоподібному.
7.     Найбільша за об’ємом частина планети: а) мантія, б) ядро, в) земна кора.
8.     Джерелом енергії, що рухає літосферні плити, є: а) внутрішнє тепло, б) зовнішнє тепло, в) енергія Сонця.
9.     Гірські породи це: а) тверді частини літосфери, б) сполучення кількох мінералів, в) накопичення одного мінералу в земній корі, г) різноманітне каміння.
10.   До магматичних гірських порід належать: а) вапняк, б) граніт, в) нафта, г) лабрадорит, г) базальт.
11.   До осадових гірських порід належать: а) нафта, б) вапняк, в) кам’яна сіль, г) глина, г) граніт, д) залізна руда.
Вчитель А які вам відомі грізні явища природи
Діти Сильні вітри, зливи, землетруси
Вчитель Сьогодні ми з вами продовжуємо знайомитись, ще з одним грізним явищем природи, а з яким вас, запрошую помандрувати у невелику геоказку:
«Подорожував якось гном. Одного разу на своєму шляху він побачив незвичну гору, яка стояла сама-самісінька. Вершина у неї не була гостра, як у багатьох звичайних гір, а набагато зрізана.
·         Привіт! посміхнувся гном
·         Давай знайомитись!
·         Зі мною? – здивувалася гора – Мене всі бояться, ніхто не розмовляє, і навіть ніхто не грається зі мною, а я так люблю загадувати загадки!
·         Загадки! Здорово – крикнув гном!
·         А я люблю їх розгадувати. Давай будемо грати.
Незвична гора зраділа                        
·                   Ну, що ж слухай:
Жив-був бог колись у Римі
Кузню свою мав
В підземеллі у глибокім, часто працював
Молотком гатив щосили,
іскри роздував,
Потім бив по накувальні і вогонь палав
Всі Вулканус його звали
Славний коваль був
В його честь мене назвали
Хто я не забув?»
Вчитель Діти допоможіть гномові що це за гора
Діти Вулкан
Вчитель Отже тема сьогоднішнього уроку це «Вулкани». Відкрийте зошити запишіть число, тему. (діти записують)
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
Вчитель На сьогоднішньому уроці перед нами стоїть задача з’ясувати
·         Чому вулкани називають «вікнами» в надра Землі?
·         Вулкани це добро чи зло?
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Перегляд відеофільму про вулкани
Метод «Асоціація»
-         Діти, з чим у вас асоціюється вулкан, виверження вулкана? Які емоції він у вас викликав? (повітряна кулька, з якої випускається повітря; попкорн на гарячій сковорідці)
Вчитель А зараз я запрошую на маленьку екскурсію у художній музей познайомитися з картиною К.Брюллова «Останній день Помпеї»
  ...Колись, за сивої давнини, на березі Неапольської затоки в Італії стояло веселе й ошатне місто Помпеї. На його вулицях завжди було жваво. До цього курортного міста приїздили відпочивати знатні римляни. Життя в Помпеї було спокійне, і ніщо не пророкувало катастрофи... З деякого часу з вершини великого Пагорба поблизу міста почав вириватися димок, а іноді чувся гул. Ніхто із мешканців міста не знав, що Пагорб — це згаслий вулкан, який зараз має назву Везувій.
Одного дня дим із Везувію почав валити сильніше, ніж звичайно. Однак жителі майже не звертали на це уваги — вони поспішали швидше закінчити свої справи, щоб устигнути на гладіаторські ігри. Видовище вже почалося, коли раптом настала пітьма, задушливі гази наповзли на місто, високо в небо з Пагорба підкинулося полум’я. На місто почав падати все густіший попіл. Ошалілі люди бігли не озираючись, намагаючись сховатись, щоб урятувати своє життя. Вони ховалися в підвалах, щоб перечекати лихо. Нікому не вдалося врятуватися, адже все місто було поховане під багатометровим шаром попелу... Після цього виверження «Везувій» спав майже 1,5 тисяч років і прокинувся для того, щоб знову руйнувати оселі іспанців. Про місто згодом забули.
Але ось одного разу, багато років потому, в полі почали рити колодязь і наштовхнулися на мармурову статую. Почалися розкопки, і загибле місто знову побачило сонячне світло. Сьогодні Помпеї — місто-музей, який відвідують тисячі туристів.
Вчитель Діти що ви бачите на обличчях людей
Діти  Страх, гнів, біль
Вчитель А чи можна дивлячись на картину сказати, що дія вулкану це справді грізне явище природи?
Вчитель Під впливом побаченої картини О.С.Пушкін написав ось такого вірша.
Везувий зев открыл – дым хлынул клубом – пламя
Широко развилось, как боевое знамя.           
Земля волнуется – с шатнувшихся колонн
Кумиры падают! Народ, гонимый страхом,
Под каменным дождем, под воспаленным прахом,
Толпами, стар и млад, бежит из града вон.
Вчитель Ваше завдання з даного вірша вибрати продукти виверження вулкану!
Вчитель  А зараз ми дізнаємося яку  будову мають вулкани. Ви вже знаєте, що в надрах землі утворюється магма – вогняна рідина. Перебуваючи під тиском магма шукає виходу на поверхню таким виходом стає тріщина всередині вулкану – яка має назву жерло. По цьому каналі з глибини землі піднімається лава – та інші продукти виверження лави температура під час виверження сягає від 8000 – 1200° С. зверху жерло закінчується – чашоподібним розширенням – кратером (в перекладі з грецької мови означає чашка). Кратери можуть бути в діаметрі від 10 м до 2 і більше км. Через кратер на поверхню землі виривається магма чорний дим, каміння. Іноді кратерів виникає декілька і на вершині і схилі гір.
Вчитель У вас у кожного на парті схема вулкану підпишіть з чого складається вулкан.
Вчитель Отже ми маємо будову вулкану так давайте сформуємо поняття вулкан.
Вулкан – це геологічне утворення яке виникає внаслідок виверження лави і складається з кратера і жерла.
Вчитель На землі існує приблизно 950 діючих вулканів, вчені вважають, що кожні два роки на землі з’являються три нових вулкани. Сьогодні на уроці ми познайомимось  уже з відомими вулканами, але вони ввійшли в історію географії з префіксом най. Слухайте уважно і дайте відповідь на запитання «Що вивергають вулкани?»
1 учень:  Найбільш активним вулканом світу вважається Ісалько – в Центральній Америці (держава Сальвадор). Його висота – 1885 м. виверження цього вулкану відбувається протягом 200 років майже безперервно через кожні 2-10 хвилин. При цьому на висоту понад 300м і більше викидається стовпи пари, каміння в попелу з кратеру виливається лава. Цей вулкан є незвичним природним маяком нині відомий усім морякам оскільки  його немеркнучу рожеву лаву видно на велику відстань.
2 учень:      Найбільший гігантський вибух стався від вулкану Кракатау (який знаходиться на о. Кракатау Яванська протока).
У квітні 1833 року, вулкан, що майже 200 років мовчав почав виявляти ознаки життя, а 27 серпня стався вибух вулкан і острів злетів в повітря гігантський стовп вулканічного попелу здійнявся на висоту 30 метрів. Уся Зондська протока  вкрився шматочками пемзи, дерева, трупами. Після вибуху виникла хвиля цунамі.
3 учень Найвищий вулкан Європи – це Етна (о. Сицилія) має висоту 3 340 м. Його виверження починаються з сильного землетрусу і низки вибухів. І ще цікавий тим, що під час виверження Етни в атмосферу викидається, щодня 9 кг – платини, 240 кг. – золота, 420 кг. сірки. Правда ці багатства були розпилені, не мали ніякого практичного значення, але потрапивши в океану воду збагачували воду.
Найвищий вулкан Євразії – Ключевська сопка (п-ов Камчатка) заввишки 4750 м. Він дуже активно вивергається кожні 6-7 років.
4 учень Найвищим згаслим вулканом земної кулі є Аконкагуа (Анди Південна Америка в Аргентині). А найспокійнішим вулканом вважаються японський вулкан Фудзіяма (о. Хонсю) його активність – один – два на 100 років.
Вчитель Під час виверження на землі надходять різні тверді газовані речовини, які саме
Діти  Лава, вулканічний попіл, золото, платина, водяна пара.
Вчитель Життя вулканів дуже різноманітне. Одні живуть довго, періодично відновлюючи свою діяльність, а інші вичерпують в одному єдиному викиді.
Вчитель Вулкани на земній кулі розміщені нерівномірно. Вони, як і землетруси, виникають на межах літосферних плит внаслідок руху земної кори.
Більша частина діючих вулканів розташовано на узбережжі Тихого океану. Ці райони дістали назви Тихоокеанського сейсмічного поясу (вулканічні плити), до складу якого входять 1483 вулкани, з них 57 – діючих, у тому числі 115 підводних.
Проблемне питання
-         Чи насправді вулканізм приносить лише шкоду? Чи є користь від цієї внутрішньої сили Землі?
КОРИСТЬ ВІД ВУЛКАНІЗМУ
З часом багатий мінеральними речовинами вулканічний щебінь перетворюється в дуже родючий грунт. На ній знову з'являється рослинність, і люди повертаються в околиці вулканів, щоб обробляти землю, яка дає прекрасні врожаї.
Лаву і різні вулканічні породи використовують для будівництва будинків і доріг.
Деякі стародавні вулкани служать великими джерелами сірки та інших цінних мінералів.
Також в вулканах знаходять алмази, золото й напівкоштовні камені, такі як опал, топаз і аметист.
3.Практична робота.
Виконаємо практичну роботу в контурних картах на ст. 2.
Проведення інструктажу.
Завдання в підручнику.
Зараз ми позначимо на контурних картах найбільші вулкани світу: Ключевська Сопка, Везувій, Кракатау.
У. Закріплення нових знань, умінь, навичок.
Вчитель Ми закінчили вивчати нову тему  уроку давайте підведемо підсумок що ви дізналися на уроці
·        Як називається чашоподібне або лійкоподібне заглиблення на вулканах.
·        Рухи кори, землетруси, вулканізм відносяться до ….. процесів.
·        Якщо під час виверження вулкану недалеко буде вода, то що з нею станеться?
·        Чому в земній корі утворюються тріщини?ї
·        Чому відбуваються виверження вулканів?
·        Чому на вершині вулкану утворюється гігантська чаша – кратер?
·        Чому переважна частина діючих вулканів розташована на окраїнах Тихого океану?
·        Чому в районах вулканізму часто зустрічаються гарячі джерела?
Розгадайте кросворд і якщо ви вірно дасте відповіді, то по вертикалі у вас вийде слово з теми нашого уроку.
1.     Вулкан в результаті якого загинуло три міста (Везувій).
2.     Хвилі в гавані (цунамі).
3.     Вулкан, діяльність якого не зберегла ніяких відомостей (згасли).
4.     Вулкан, виверження якого найсильніше (Кракатау).
5.     Чим закінчується жерло? (Кратер)
6.     Місце, що міститься над вогнищем землетрусу? (Епіцентр)
УІ. Підсумок уроку.
Ми закінчили нову тему, так дайте підведемо підсумки
Вчитель. Метод «5 речень»
1.     Сьогодні на уроці мені …
2.     Мене особливо  здивувало  те, що …
3.     До початку уроку я думав(думала), що …
4.     Було б добре, якби …
5.     Мені не сподобалося …
6.     УІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф у підручнику. Скласти кросворд з теми «Літосфера».

Комментариев нет:

Отправить комментарий